ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ

ΠΟΛΕΜΙΟΥ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΟΛΕΜΙΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+

Το σχολείο μας, τη φετινή χρονιά συμμετέχει σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS+, στην κατηγορία KA229 - School Exchange Partnerships, ως εταίρος, μαζί με το σχολείο: Újpesti Könyves Kálmán Gimnázium Hungary (Βουδαπέστη) το οποίο συμμετέχει ως ο συντονιστής του προγράμματος.

Τίτλος του προγράμματος είναι: «WASTE WISE-WATER WISE» και έχει θέμα τη διαχείριση απορριμμάτων και νερού στην Ουγγαρία και την Κύπρο.

Στόχος του προγράμματος είναι η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των μαθητών μας στα προβλήματα της διαχείρισης των απορριμμάτων, της ανακύκλωσης, της υπερκατανάλωσης καθώς και της αντιμετώπισης της λειψυδρίας με τις υδατικές πολιτικές στον τόπο μας. Οι μαθητές που συμμετέχουν, μέσα από έρευνα και εκπαιδευτικές επισκέψεις θα γνωρίσουν την υπάρχουσα κατάσταση και τις πολιτικές αντιμετώπισης των σχετικών προβλημάτων στην Κύπρο και την Ουγγαρία.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει την συνεργασία και ανταλλαγή των ομάδων των μαθητών, της Ουγγρικής και της Κυπριακής, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα με επίσκεψη κάθε ομάδας στη χώρα της άλλης. Επίσης περιλαμβάνει 2 συντονιστικές επισκέψεις των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Το πρόγραμμα χρηματοδοτεί την επίσκεψη 20 μαθητών και 4 συνοδών εκπαιδευτικών για περίοδο μέχρι 9 ημερών καθώς και μια συντονιστική επίσκεψη 3 εκπαιδευτικών για 4 ημέρες.

Στο σχολείο μας συμμετέχουν στο πρόγραμμα η Β Λυκείου, με 20 μαθητές/τριες και ομάδα εκπαιδευτικών που αποτελείται από 8 εκπαιδευτικούς, τις/τους Ντανιέλλα Μούγιαννου ΒΔ. Φυσικός-Συντονίστρια, Δέσποινα Παφίτη-Οικ. Οικονομία, Έλενα Λαμπριανού-Αγγλικών, Στέλλα Νεοφύτου-Βιολογία, Μαρία Ιωάννου-Θεολόγος, Άντρη Χαραλάμπους-Φιλόλογος, Ορθοδοξία Φιλίππου-Αγγλικών, Γιάννος Οικονόμου-Τέχνη.

Ήδη η ομάδα των Ούγγρων μαθητών και εκπαιδευτικών έχει έρθει στην Κύπρο κατά την εβδομάδα 23-30/9/21, όπου και ολοκληρώθηκε κατά το ήμισυ το πρόγραμμα δράσης του προγράμματος. Κατά την εβδομάδα έγιναν περιβαλλοντικές δράσεις και επισκέψεις στο Φράγμα-Διυλιστήριο Κανναβιούς, στη μονάδα Αφαλάτωσης στα Κούκλια, στην παραλία Πόλης Χρυσοχούς καθώς και επισκέψεις στην κοινότητα Πολεμίου, σε πολιτιστικούς και αρχαιολογικούς χώρους της επαρχίας μας. Η ομάδα των Ούγγρων μαθητών φιλοξενήθηκε στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Παναγιάς, όπου και συμμετείχε με επιτυχία σε προγραμματισμένες περιβαλλοντικές δράσεις του κέντρου.

Οι φιλοξενούμενοι μας μαθητές είχαν επίσης την ευκαιρία να δοκιμάσουν παραδοσιακά κυπριακά εδέσματα και να γνωρίσουν την κυπριακή παραδοσιακή μουσική κατά τη γιορτή φιλοξενίας που οργανώθηκε την Κυριακή 26/9/21, στην αυλή του σχολείου μας με τη συμμετοχή μαθητών και καθηγητών του σχολείου μας.

Οι μαθητές των δύο ομάδων, δημιούργησαν επιτοίχια έργα τέχνης με περιβαλλοντικό περιεχόμενο, σε εξωτερικούς χώρους του σχολείου μας ως ανάμνηση της επίσκεψης του Ουγγρικού σχολείου και της συμμετοχής μας στο πρόγραμμα.

Η επίσκεψη της ομάδας μας στην Ουγγαρία προγραμματίζεται κατά την εβδομάδα 2-9/3/22 αν όλα πάνε καλά με την πανδημία και τους τότε εφαρμοζόμενους περιορισμούς.

Θεωρούμε τη συμμετοχή του σχολείου μας στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα πολύ σημαντική για την απόκτηση γνώσεων, νέων εμπειριών και δεξιοτήτων, την κοινωνική ανάπτυξη καθώς και την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των μαθητών μας.

Η τελική ημερομηνία λήξης του προγράμματος είναι η 30η /04/2023.

Σχεδιασμός Ιστοσελίδας :Ασπρομάλλης Γιάννης | Συντήρηση Ιστοσελίδας:Ασπρομάλλης Γιάννης
Copyright© 2014-2018 Γυμνάσιο - Λύκειο Πολεμίου. All Rights Reserved.